Hidroksiklorokin’e Dair Herşey (Korona Tedavisi)

AnasayfaSağlık

Hidroksiklorokin’e Dair Herşey (Korona Tedavisi)

Hidroksi klorokin PLAQUENİL ilacının etkin maddesi olsa da bir ilaç ismi olarak  hafızalara kazındı. Hidroksiklorokin, bu ilaç sıtma tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Aslında ilacın tam adı Plaquenil, etken maddesi ise hidroksiklorokin.

DEPRESYON VE ANKSİYETE

Hidroksi klorokin PLAQUENİL ilacının etkin maddesi olsa da bir ilaç ismi olarak  hafızalara kazındı. Hidroksiklorokin, bu ilaç sıtma tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Aslında ilacın tam adı Plaquenil, etken maddesi ise hidroksiklorokin. Ağız yoluyla alınan bu ilaç klorokine cevap veren sıtma tedavilerinde, zaman zaman romatoid artrit, lupus ve porfiri kutanea tarda tedavisinde tercih edilir. Hidroksiklorokin Formülü: C18H26ClN3O, Cas Numarası: 118-42-3 Moleküler Ağırlığı: 335,872 g/mol Şeklindedir.

Covid 19 Tedavisi

Bilindiği üzere insanlık büyük bir kasırga ile hem dem olmakta. Korona virüs bütün insanlığı ortak bir noktada buluşturarak belkide asırlar sonra ilk defa ortak bir düşman ile insanlığı karşı karşıya getirmekte şu günlerde. Henüz aşı çalışmalarının bile yeni yeni başladığı virüs tedavisi bulunamamıştır. Bilim insanların bu konudaki görüşü ise sürecin 3 yılı bulabileceği şeklindedir. Türkiye’de Hidroksiklorokin etken maddeli ilaç kullanımına başlanılmıştır. Sağlık bakanlığının verileri ve duyuruları doğrultusunda bu ilacın koronavirüs tedavisinde işe yaradığı aşikar. Bu ilacın ileriye dönük yan etkileri ise tartışma konusu. ilacın kullanımına ABD’de yıllar önce izin verilerek başlanmış. İlginç bir şekilde romatoit artrit ve lupus tedavisinde toptan satış fiyatı 6 doları bile bulmazken Covid19 Tedavisinde bu rakam 25$ seviyelerinde.

Plaquneil de Klorokin İçeriyor

Klorokin dünyanın sıkıntılı bir sürece girdiği şu günlerde dünyanın önemli sağlık kuruluşları ve önemli devlet liderleri olarak gündeme geldi. Hatta Elon musk dahi bu konuda bir twit attı. Dünya Sağlık Örgütü listesinde ise mezkur hastalıkların tedavisinde kullanıldığı belirtilmekle birlikte Covid19 Yeni tip korona virüs tedavisinde denendiği şeklinde ibare ile tanıtılmaktadır. Sosyal medyada bununla birlikte Plaquenil ilacının korona virüsü tamamen ortadan kaldırdığına dair bir dedikodu yayıldı. Bu ilaçta da etken madde klorokin. Ancak daha sonra bu ilacın da Çinde tedavi sürecinde deneme aşamasında olduğu belirtildi.

Türkiye’de Kullanımı

Önemli bilim adamları ve Türkiye’de önemli klinik dernekleri konu ile alakalı dikkatli olunması gerektiği çağrısında bulunuyor. Bilimsel olarak kesin bir tedavi yöntemi olması için bu ilacın korona virüs tedavisinde etkili olması ve kesin sonuç verdiğinin anlaşılması gerekir. Covid19 tedavisinde kesinlikle kesin çözüm olmadığı bilim adamlarınca ısrarla söyleniyorsa bu dikkate alınması gereken bir durum demektir. Bu tip ilaçlar kesinlikle doktor kontrolü olmaksızın kullanılmamalı.

Bu ilaç ile ilgili korkulan senaryo ise büyük alerjik reaksiyonlar geliştirebileceği ve diğer kullanılan ilaçlar varsa hayati etkileşimlere girebileceğidir. Bu ilacın gündeme gelmesinden itibaren en önemli nokta ulaşılabilirlik probleminin ortaya doğmasıydı. Neyse ki sağlık bakanlığı bununla ilgili reçete şartı getirerek bu olasılığı ortadan kaldırdı.

Hasılı kelam; Covid19 Yeni tip korona virüse dair henüz kesin bir tedavi şekli ortaya konmadı. Doktorların dikkat çektiği tek tedavi yöntemi ise maksimum izolasyon minimum temas kuralına dikkat edilmesi.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 1